Hogyan működik a mérés?
Kezdjük az alapoknál
Minden, ami energiát fogyaszt, szén-dioxidot bocsáthat ki. Még az ember is, kilégzése során. Így természetesen egy weboldal, amely szerverekről működik, szintén energiafogyasztó. Mivel az energia előállítása jelenleg még nagyrészt fosszilis tüzelőanyagokból keletkezik, ezért egy weboldal is szerepet játszik bolygónk szennyezésében. Egyes becslések szerint az internet világszerte 5 milliárd felhasználójának globális szén-dioxid-kibocsátása megegyezik a légiközlekedési ágazatéval.
CO2-kibocsátás egy website esetén
Honlapod szén-dioxid-kibocsátásának meghatározásáig egy többlépcsős metóduson keresztül jutunk el. Mivel az kikalkulálható, hogy honlapod havonta mennyi energiát használ fel, onnan már könnyedén eljutunk odáig, hogy megbecsüljük, mekkora szén-dioxid-kibocsátó. Ez a kalkuláció az alábbi lépésekből áll:
- A hellogreenweb.hu a Google Lighthouse (Google Pagespeed) nyílt forráskódú oldal méréseit használja fel az oldalak méretének meghatározása során.
- Egy, a zöld energia témában nemzetközileg is elismert szervezet, a The Green Web Foundation szempontrendszerei alapján, a szervezet API-ján keresztül vizsgáljuk meg, hogy az adott oldal zöld energiát használó hosting szolgáltatón keresztül fut-e, vagy sem. Erről bővebben itt olvashatsz: https://admin.thegreenwebfoundation.org/api-docs/
- Ezek után a kapott méret és a hosting szolgáltatóról beérkezett információk alapján a The Green Web Foundation co2.js nevű programját használva (mely a Sustainable Web Design modelljét követi) kiszámítjuk az oldal CO2-kibocsátását. A CO2.js a pontosabb kibocsátásbecslések érdekében regionális, azaz magyarországi szén-dioxid-intenzitási és zöld tárhelyadatokat is tartalmaz.
A hellogreenweb.hu-hoz így befutott adatokból tudunk javaslatokat tenni a weboldalad teljesítményének és felhasználói élményének javítására.
A Sustainable Web Design módszertanról pedig itt találsz információkat: https://sustainablewebdesign.org/calculating-digital-emissions/
Fontos azonban megjegyezni, hogy a hellogreenweb.hu szén-dioxid-kibocsátási számítása százalékos becsléseket tartalmaz egy olyan internetes ökoszisztémára vonatkozóan, amely a következő szegmenseket foglalja magában: fogyasztói eszközhasználat, hálózati használat, adatközpont-használat, beleértve a regionális hálózati adatokat, hardvergyártás.
Kisebb szén-dioxid-kibocsátás, hatékonyabb üzleti honlap?
Valójában igen. Egy weboldal, amely kevesebb energiát fogyaszt, egy jóval hatékonyabb működést sejtet. Gyorsabb betöltést, az információk egyszerűbb megtalálását garantálja a látogatóidnak. Érdemes tehát letesztelned weboldalad, és rálépni egy zöldebb útra. Már csak marketing szempontból is. A Neo Interactive már elindult az úton, segítünk, hogy céged is megtehesse az első lépéseket.
Gyakran ismételt kérdések
Mi a hellogreenweb.hu?
A hellogreenweb.hu egy zöld platform, ahol egyetlen adat megadásával akár másodpercek alatt eredményt kapsz arról, hogy honlapodnak mekkora a szén-dioxid-kibocsátása. A teszt lefuttatását követően olyan javaslatokat ismerhetsz meg, amelyek segítenek radikálisan csökkenteni weboldalad ökológiai lábnyomát. Mindezt úgy, hogy közben honlapod értékesítési- és marketing szempontból hatékonyabb lesz, mint korábban.
Hogyan működik?
Mindössze a vizsgálni kívánt honlap URL címét kell megadnod. Ezután a hellogreenweb.hu elvégzi a kalkulációt, melyért cserébe sem pénzt, sem e-mailcímet, vagy egyéb személyes adatot nem kérünk. Az eredményt azonnal, érthető formában fogod megkapni. Amennyiben a mérési metodika érdekel, azt a "Hogyan működik a mérés" menüpontban olvashatod.
Mihez kezdhetek a kapott eredménnyel?
Az eredményből látni fogod, hogy mekkora a honlapod ökológia lábnyoma. Az eredmény mellett javaslatokat is teszünk, amelyekkel drasztikusan csökkentheted honlapod szén-dioxid-kibocsátását akár már néhány napon belül is.
Mi az a sokat emlegetett Green Hosting?
A Green Hostingot kínáló szolgáltatók a legújabb becslések szerint 15%-kal csökkentik egy weboldal digitális lábnyomát. Az ilyen webtárhelyek mögött olyan vállalatok állnak, amelyek közvetlenül megújuló energiával működtetik szerverparkjukat. A The GreenWebFoundation segítséget nyújt abban, hogy megtaláld a számodra megfelelő hosting szolgáltatót.
Mitől lesz zöld egy honlap?
Egy honlapot általában 3 irányból lehet „kizöldíteni”: a betöltési sebesség felgyorsításával, a felhasználói élmény növelésével, valamint az oldal hosting szolgáltatójának minőségével. Minél gyorsabb, minél inkább a felhasználók számára szabott (kevesebb felesleges kattintás és oldalbetöltés) és minél zöldebb egy hosting szolgáltató, annál kisebb lesz a honlapod ökológiai lábnyoma.
Érdekelnek a további részletek is? Kérj tőlünk egy auditot vagy egy személyes konzultációs időpontot, és megtaláljuk a módját annak, hogy csökkenthesd az oldalad digitális lábnyomát.